Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona główna » Dokumenty » Protokoły z obrad Komisji » Protokoły z obrad Komisji Rewizyjnej » Protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Jutrosinie odbytej w dniu 24.11.2020 roku w sali GCKiR w Jutrosinie

Protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Jutrosinie odbytej w dniu 24.11.2020 roku w sali GCKiR w Jutrosinie


Protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Jutrosinie odbytej w dniu 24.11.2020 roku w sali GCKiR w Jutrosinie

1. Temat posiedzenia: zaopiniowanie projektów uchwał na XXIII Sesję Rady Miejskiej w Jutrosinie oraz przyjęcie porządku Sesji.

2. W posiedzeniu Komisji wzięli udział wg załączonej listy obecności.

3. Posiedzeniu przewodniczył: Bożena Maćkowiak

4. Sprawy referował:
Grażyna Niedbała
Paulina Drozdowska
Monika Cieślak

5.Dyskusja

1) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej na 2020 rok. Zmiany przedstawiła Pani Skarbnik. Dotyczą one między innymi: zmiany w dochodach: wprowadzamy wpływ z podatku VAT z roku 2019 i 2020 z tytułu budowy infrastruktury kanalizacyjnej i sanitacyjnej wsi, zmniejszamy wpływy z dotacji celowej na budowę kanalizacji sanitarnej Szkaradowo – Ostoje, zmniejszamy wpływy z tytułu sprzedaży drewna z lasu, wprowadzamy wpływy z tytułu odszkodowania na ul. Wrocławskiej, zwiększamy wpływy z tytułu sprzedaży mieszkań na ul. Polnej, w Płaczkowie, w Domaradzicach i gruntu w Jutrosinie przy ul. Mickiewicza. Kolejne zwiększenie to wpływ z tytułu odszkodowania za uszkodzoną bramę przy OSP w Jutrosinie, wprowadzamy środki z rządowego funduszu inwestycji lokalnych (dział różne rozliczenia), wprowadzamy dotację na zadanie: Wspieraj Seniora, zmniejszamy wpływy z tytułu najmu i dzierżawy (dzierżawa świetlicy w Pawłowie).


Radny Tomasz Guziołek dopytywał o dział różne rozliczenia o środki z rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Pani Grażyna wyjaśniła, że to jest czek, który otrzymał Pan Burmistrz, jednak wcześniej nie było wiadomo jak gminy mogą te środki przyjąć do budżetu i jak je wykorzystać. My te środki przeznaczmy na budowę kanalizacji Szkaradowo – Ostoje. Więcej pytań do dochodów nie było.


Wydatki dotyczą między innymi: zmniejszamy wydatki dotyczące budowy kanalizacji sanitarnej Szkaradowo – Ostoje (kwota ta zostaje przeniesiona na rok 2021), zwiększamy wydatki na przygotowanie studium uwarunkowań do projektu związanego z informatyzacją urzędu i jednostek podrzędnych, zwrot dotacji Stowarzyszenia Przyjaciół Jutrosin Potigny – zrezygnowano z dotacji z powodu pandemii, zwiększamy wydatki na zadanie: Wspieraj Seniora (dokładamy do otrzymanej dotacji), zmiany dotyczą również zmian w funduszach sołeckich na terenie gminy. Poprzez wprowadzane zmiany zmienia się również deficyt na koniec roku.


Do wydatków nie było pytań. Radna Halina Kaźmierska zapytała ile jest środków pieniężnych na rachunku gminy. Pani Skarbnik odpowiedziała, że około 1 mln zł.

2) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: WPF Miasta i Gminy Jutrosin na lata 2020 – 2023.
Zmiana uchwały WPF jest konsekwencją zmiany uchwały budżetowej. Zmiany dotyczą również budowy kanalizacji sanitarnej Szkaradowo – Ostoje, ponieważ zmieniamy finansowanie tego zadania – wyjaśniła Pani Grażyna Niedbała. Do projektu uchwały nie było pytań

3) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: wysokości stawek podatku od nieruchomości na rok 2021.


Zanim Pani Sekretarz zaczęła omawiać projekt uchwały, Pan Burmistrz zwrócił Przewodniczącej Komisji słuszną uwagę, iż po omówieniu każdego projektu uchwały Komisja powinna zatwierdzić projekty. Dlatego przed dalszymi obradami powrócono do głosowania nad wcześniejszymi projektami uchwał. (wyniki głosowania zawarte są w punkcie 7 protokołu)
Proponowane stawki przedstawiła Pani Sekretarz. Każdy Radny otrzymał również tabelę z wysokością obecnych stawek, stawek maksymalnych jakie można zastosować oraz z propozycją Pana Burmistrza. Stawki Pana Burmistrza w większości są niższe od maksymalnych (maksymalne stawki zastosowano w przypadkach, które nie dotyczą mieszkańców Gminy Jutrosin). Do projektu tej uchwały odniósł się każdy Radny. Przewodnicząca Komisji na wstępie zapytała o ustalenia innych Komisji. Pani Paulina opowiedziała, że propozycja Komisji Oświaty to podniesienie stawek o 5%, Komisja Budżetowa jeszcze się nie obyła. Do dyskusji włączył się też Pan Burmistrz i przedstawił dlaczego Komisja Oświaty wnioskuje podniesienie stawek o 5%, uzależnia to od stopy inflacji.


Bożena Maćkowiak zapytała również Panią Skarbnik o ilość złożonych wniosków o umorzenie płatności podatku ze względu na panującą pandemię czy problemy finansowe. Pani Skarbnik wyjaśniła, że poziom wpływających wniosków jest na podobnym poziomie co w latach ubiegłych.


Pani Halina Kaźmierska opowiedziała się za nie podnoszeniem stawek podatku, powołując się na sytuację związaną z pandemią. Pan Marek Glura wtrącił, że wszystko drożeje, a oczekiwania mieszkańców są spore, a Gmina inwestuje w drogi itd. z wpływów z podatku. W naszej Gminie też nie ma wzrostu osób bezrobotnych. Argumentował również, że dla poszczególnych mieszkańców podwyżka jest niewielka, a za te pieniądze można wykonać jakieś inwestycje.


Pan Tomasz Guziołek zapytał jak wygląda nasza Gmina w porównaniu z Gminami ościennymi jeśli chodzi o stawki podatku. Pan Burmistrz powiedział, że Gmina Pakosław planuje podwyżki na poziomie 4%. Dodał, że jeśli stawki podniesiemy o 4 czy 5% to stawki będą na poziomie ubiegłorocznym ponieważ w ubiegłym roku uchwała w sprawie podniesienia stawek podatku została odrzucona. Bojanowo podnosi maksymalnie, również w Krotoszynie planowane są podwyżki. Do dyskusji włączyła się Pani Jola Woroch przedstawiając stawki np. z Gostynia, Pakosławia, Rawicza. Pani Sekretarz dodała, że to są stawki obowiązujące i Pakosław np. będzie zwiększał tak jak i Rawicz, natomiast Bojanowo proponuje najwyższe stawki.


Pan Tomasz Guziołek zapytał Panią Skarbnik czy są jakieś obliczenia o ile zwiększyłyby się wpływy gdyby weszły stawki proponowane przez Pana Burmistrza. Takich obliczeń nie ma, ponieważ w ubiegłym roku nie podnoszono stawek - odpowiedziała Pani Grażyna.
Dopytywał również o stawki w punkcie 8 – stawki dotyczą firmy Legutko, HR Smolice oraz Pana Karasia.


Na zakończenie Tomasz Guziołek dodał, że temat jest trudny, jednak musimy przychylić się do propozycji Pana Burmistrza, bo chcemy inwestować między innymi w drogi, a w ubiegłym roku stawki nie zostały poniesione. Natomiast przedsiębiorstwa uzyskują rekompensaty związane z Covid-em.


Następnie Radni przystąpili do głosowania.

4) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: przyjęcia Programu Współpracy Gminy Jutrosin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze działalności pożytku publicznego na rok 2021.


Projekt uchwały omówiła Pani Sekretarz. Program na 2021r. został opartu na Programie z roku 2020 ponieważ dobrze się sprawdził. Projekt został poddany konsultacjom z organizacjami pozarządowymi w październiku i wprowadzono uzupełnienia, które dotyczą pandemii oraz o możliwość wglądu w karty, żeby można było pooprawiać błędy w przyszłości.
Do projektu uchwały nie było pytań i przystąpiono do głosowania.

5) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Jutrosin. Podjęcie uchwały jest zasadne, ponieważ do aglomeracji zostaje dołączony Stary Sielec (Gmina będzie ubiegać się o dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej w tej wiosce), również stara uchwała traci moc w roku bieżącym - wyjaśniała Pani Sekretarz.


Do projektu uchwały nie było pytań, więc przystąpiono do głosowania.

6) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: przyjęcia rocznego planu potrzeb w zakresie prac społecznie użytecznych na 2021r.


Projekt uchwały omówiła Pani Monika Cieślak. Na terenie Gminy jest 2 takich pracowników. Radni dopytywali czy stawkę godzinową za wykonane prace można podnieść. Pani Monika odpowiedziała, że zasady takiej pracy są dostosowane do zaleceń UP i nie ma możliwości ich zmienić. Taka osoba musi być zarejestrowana w UP i pobierać świadczenia w MGOPS, a nie ma u nas wiele takich osób.


Następnie przystąpiono do głosowania.

7) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gmin Jutrosin.


Zmiana uchwały jest konieczna ponieważ zapisy w obecnej uchwale dotyczą prowadzenia konsultacji z mieszkańcami poprzez otwarte zebrania wiejskie. Ponieważ w obecnej chwili prowadzenie zebrań jest ograniczone, a są konieczne zmiany w statutach sołectw wprowadza się zapisy umożliwiające prowadzenie konsultacji poprzez pisemną ankietę oraz formularz na stronie internetowej.


Do projektu uchwały nie było pytań, więc przeprowadzono głosowanie.

8) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta i Gminy Jutrosin na 2021 rok. Pani Monika Cieślak przedstawiła Program, który będzie wdrażany w przyszłym roku. Radna Bożena Maćkowiak zapytała czy są efekty z prowadzonej profilaktyki. Pani Monika odpowiedziała, że zainteresowanie dzieci i młodzieży na przeprowadzanych spotkaniach z różnymi specjalistami jest duże, a w dorosłym życiu zdobyta wiedza jest różnie wykorzystywana. W ramach Programu jest czynna też poradnia psychologiczna, z której korzystają także dorosłe osoby uzależnione lub współuzależnione – dodała Pani Kierownik (odpowiadając na pytanie Pani Joli Woroch).


Radni przystąpili do glosowania.

Poza tym w Programie obrad znalazł się Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Jutrosin na lata 2018 – 2021 z perspektywą do 2025 (który w skrócie opowiedziała Pani Sekretarz), informacja Dyrektorów Przedszkoli o programowej działalności w roku 2019/2020. Radni zapoznali się z wcześniej otrzymanymi materiałami. Na Sesji zostanie przedstawiona również informacja Przewodniczącego Rady dotycząca oświadczeń majątkowych Radnych Rady Miejskiej w Jutrosinie oraz informacja Burmistrza dotycząca oświadczeń majątkowych Kierowników jednostek organizacyjnych oraz pracowników samorządowych.

W wolnych głosach i wnioskach Radny Tomasz Guziołek zapytał o postęp prac przy budowie kanalizacji sanitarnej Szkaradowo-Ostoje. Pan Marek Glura wyjaśnił, że po przerwie miała firma wejść z drugą i trzecią ekipą, natomiast ze względu na Covid firma też ma braki kadrowe. Pan Burmistrz dodał, że sytuacja na bieżąco jest kontrolowana. Pan Tomasz dodał stwierdzenie, że inwestycja w takim razie nie jest zagrożona. Pan Burmistrz dodał, że faktury są płacone na bieżąco, jednak bez kredytu nie jest możliwe wykonanie inwestycji w określonym czasie. Zwrócił się z prośbą, aby Radni, którzy są przeciwni kredytowi żeby to przemyśleli, ponieważ głosowania są imienne, a jeśli narażą Gminę na straty finansowe mogą być pociągnięci do odpowiedzialności poprzez dyscyplinę finansów publicznych. Od samego początku było wiadomo, że na taką inwestycję musi być kredyt. Pan Marek dodał, że szkoda, że nie wykorzystaliśmy letniego czasu na realizowanie zadania.


Bożena Maćkowiak dopytywała o regulamin świetlic, bo sytuacja jest niejasna, a przyszli najemcy chcą znać koszty jakie muszą ponieść. Zarówno Pan Burmistrz jak i Pani Sekretarz uważają, że są za jak najszybszym podjęciem uchwały, a projekt uchwały nie zmieni się i zostanie taki jak był przedstawiony na czerwcowej Sesji. Większość ościennych Gmin ma już tę sytuację uregulowaną.
Pan Marek Glura dodał, że świadomość mieszkańców wzrasta i może dojść do sytuacji, w której sołtysi będą musieli zwracać bezprawnie pobrane kwoty najemcom.

6. Uwagi końcowe: brak.

7. Przyjęto ustalenia:


Radni zaopiniowali pozytywnie wszystkie projekty uchwał (projekt uchwały w sprawie: ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok – Jola Woroch – wstrzymujący, Halina Kaźmierska - wstrzymujący, Tomasz Guziołek – za, Bożena Maćkowiak – za, Karol Wieczorek – wstrzymujący. Pozostałe projekty zaopiniowano jednogłośnie).


Jednogłośnie przyjęto porządek obrad XXIII Sesji Rady Miejskiej w Jutrosinie, która odbędzie się 26 listopada 2020r.


Protokołowała: /-/ Bożena Maćkowiak
Obradom Komisji przewodniczyła: /-/ Bożena Maćkowiak

 




Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z obrad Komisji Rewizyjnej
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2023)
Autor informacji: Katarzyna Zuziak
Informację wprowadził: Katarzyna Zuziak
Opublikowany dnia: 2020-12-04
Wprowadzony do BIP dnia: 2020-12-04
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie